Moksha.hu > ZÖLD > Pazarlóan élünk, de képesek vagyunk változni
Pazarlóan élünk, de képesek vagyunk változni
Myreille - Publikálva:
Az Unilever felmérést készített a magyar családok életmódjáról, és ebből összeállították a legjobban használható pazarlást megelőző tippek listáját.
Könnyű abba a hibába esni és elhinni, hogy egy-egy család vagy egy-egy ember olyan csekély mértékben járulhat hozzá a fenntarthatósághoz, hogy nem is érdemes vele foglalkozni, hiszen úgyis a globális vállalatok hozzáállásán, elkötelezettségén múlik a Föld sorsa. Azonban nem szabad elfeledkezni arról, hogy 7 milliárd ember él a bolygón, és ha csak minden 10. vagy 100. de akár csak 1000. ember kezd el másként gondolkozni és élni, már az komoly változásokat okoz.
Sokkoló tényeket. Tudtad, hogy
az Euróbában vásárolt élelmiszerek 50%-a hulladékként végzi?
Magyarországon 100 kg/háztatás élelmiszert dobunk ki évente?
Magyarországon 566 ezer tonna élelmiszer-hulladék keletkezik egy évben?
Az összes hazai üvegházhatású gázkibocsátás 16%-a a háztartási fogyasztásból származik?
egy átlagos magyar háztarás 1 nm-re jutó energiafelhasználása csaknem kétszer annyi, mint az uniós átlag?
a magyarok átlag napi vízfogyasztása 100 liter, ami éves szinten 34 köbméter személyenként. Ez a mennyiség 212,5 db 160 literes kád megtöltéséhez lenne elegendő?
Ismert és közkedvelt Unilever márkák
Te is egy vagy a 2 milliárdból
Ha nem olvasod a termékek apró betűs részeit, talán nem is tudod, hogy bizony egyike vagy annak a 2 milliárd embernek, aki naponta az Unilever termékeit használja. Van a fürdőszobádban Signal, Toni&Guy, Gabi, Baba, Dove, Rexona, Axe, Coccolino, Cif, Domestos, Szavo vagy Flóraszept? A hűtődben Flora, Delma, Rama, Liga vagy Globusz termék? Főzöl Knorr, Delikát, Bertolli termékekből? Szereted a Lipton teákat, esetleg Saga-t iszol rendszeresen? Nyáron gyakran elcsábulsz egy doboz Algida vagy egy Carte d’Or jégkrémre?
Ha csak egyetlen Unilever terméket használsz – bár valószínűbb, hogy többet -, akkor a te felhasználásod (vagy éppen pazarlásod) is részese a vállalat ökológiai lábnyomának, ám akkor sem lehetsz közömbös a vállalat fenntarthatósági tervével szemben, ha nem használod a termékeit, ugyanis a fenntarthatóság és a környezettudatos gondolkodás közügy.
Az Unilever ökológiai lábnyoma
Élelmiszer pazarlás: 10 magyar család eltarthatna egy tizenegyediket a megvásárolt, de később kidobott élelmiszerekből
Az Unilever a Fenntartható Életmód Kutatás keretében felmérést készített a magyar családok életmódjáról és az vizsgálta, hogy a magyar családok hogyan igyekeznek kerülni a pazarlást, és mennyire nyitottak az új háztartásvezetési tippekre. Öt héten át figyelték a kiválasztott családok hétköznapjait, akik véleményezték a különböző vásárlási, főzési, energia- és víztakarékossági tanácsokat.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a háztartásvezetés felelősei a családokban a nők, anyukák, feleségek, így ennek megreformálása is az ő feladatuk. Gyakran azonban a gyerekek viszik haza a jó példát az óvodából, iskolából, és anyukájukon keresztül ők ösztönzik a családot az életmódváltásra. Élesen kirajzolódott a különbség a spórolás és a pazarlás megelőzése között is: míg az anyagi értelembe vett takarékosság elsősorban racionálisan indokolt, a pazarlás megelőzése inkább érzelmi és lelki kielégülést nyújt.
Milyen érvek működnek?
Általános tanulságként elmondható, hogy a kutatásban résztvevőket a könnyen megérthető és szokássá tehető, eszközökkel támogatott, új információkkal is szolgáló, a jobbik énjüket megmutató és erősítő tippek győzték meg.
A magyar családok kedvenc pazarlásmegelőző tippjei:
• Készítsük el előre a heti menüt, mert a tervezett vásárlás a hulladékképződés megelőzésének fontos lépése.
• Készítsünk bevásárló listát akár valamilyen applikáció segítségével, így csökkenthető az impulzusvásárlás, ami sokszor felesleges termékek beszerzéséhez vezet.
• A vásárlás során figyeljünk a minőségmegőrzési időre! Ha hamarosan felhasználjuk, válasszuk a boltban a közelebbi lejárati idejű terméket. Így megelőzhetjük, hogy az adott áru élelmiszerhulladékként végezze a boltban.
• A főzés során használjuk az egészséges felnőttek számára irányadó mértékeket, hogy elkerüljük a felesleg kidobását, vagy a túlzott mennyiségek fogyasztását, ami elhízáshoz is vezet.
• Számos telefonra letölthető applikáció és internetes portál ad tanácsot, hogy az otthon található alapanyagokból vagy maradékokból, hogyan tudunk finom ételeket összeállítani. Használjuk ezeket!
• A fagyasztás jelentős energiát igényel, ne alkalmazzuk feleslegesen. Ha tudjuk, hogy a maradékot hamarosan felhasználjuk, az egyszerű hűtés is megfelelő megoldást jelent.
• Kerüljük az egyszer használatos csomagolást, termeljünk kevesebb hulladékot, ahol csak lehet!
• Használjuk a hűtőben kijelölt tárolókat céljuknak megfelelően! Ez segíthet abban, hogy csökkentsük az energiafelhasználást.
• Ellenőrizzük a hűtő hőmérsékletét és állítsuk be! Az ideális hőmérséklet 1-5 °C között van. A túlzottan hideg hűtő felesleges energiát fogyaszt, és egyes ételek esetében az ízhatást is rontja, ami ételpazarláshoz vezethet.
• Használjunk víztakarékos termékeket (pl. szárazsampont), amelyekkel úgy csökkenthető a vízfogyasztás, hogy kényelmetlenül sem kell érezni magunkat.
Válassz ki egyet a listából te is és kezd el a változást most!