A hagyományos japán kendő ajándék és csomagolás is egyszerre.
A Furoshiki-t a kényszer szülte, de mára a legkörnyezetbarátabb holmi. A négyzet alakú len- vagy pamutvászon anyagdarabba csomózással a japánok bármit képesek becsomagolni, de funkcionálhat szatyorként, sapkaként, retikülként és hátizsákként is. Amikor viszont nincs rá szükség, összehajtva kis helyen, akár egy zsebben is elfér.
“A fura fürdőt jelent, a shiki pedig szőnyeget, régen ugyanis a közfürdőkben ilyen kendőkre állva vetkőztek, a levetett ruháikat ebbe göngyölték, hazafelé pedig a nedves törülköző-kimonót vitték benne. A szó csupán a 17-18. század fordulóján jött divatba, de számos korábbi illusztráció tanúsítja, hogy jóval korábban is használtak ilyen batyukat. Az Edo-korszak (1603-1867) derekától már családi címerekkel, boltok emblémáival díszített indigókék „reklám” furoshikik is nagy népszerűségnek örvendtek.” (Forrás: Terebess)
A környezetvédelem és a környezettudatos szemlélet miatt a Japán kormány mindent megtesz a furoshiki népszerűsítéséért.
Kisebb tárgyak csomagolására az 52 cm x 52 cm-es kendőt szokták használni, de a legelterjedtebb furoshiki mérete 105 cm x 105 cm. Egyszerű doboz csomagolásaTáska varrás nélkül (Kakefuda)
Kakefuda, Furoshikit árusító üzlet Kyotoban >>
Recyle now – Környezetbarát csomagolás japán kendővel>>