Moksha.hu > UTAZÁS > Turista a városomban – Városi Titkos Füzet
Turista a városomban – Városi Titkos Füzet
Myreille - Publikálva:
Eszedbe jutott már, milyen lenne, ha nem rohannál át a belvároson, hanem alaposan körülnéznél, mint a turisták? Fedezd fel Budapestet a Városi Titkos Füzettel. Családi program!
Dani és Zsombi felfedezi Budapestet, le is rajzolják! (Fotó: Myreille)
Mindig is szerettem turista lenni Budapesten, akkor is, amikor ott éltem és most is, ha dolgozni megyek a városba, és nem tudok szabadulni attól a szokásomtól, hogy a gyerekeimnek úgy beszélek a városról, mint egy idegenvezető, aki rutinból sorolja a hidakat, a nevezetes épülteket és lendületből mondja, hogy most jobbra vagy balra érdemes nézni. – Hello Turiszt! – De messze vagyok a profiktól, ezért igazán megörültem a Városi Titkos Füzetnek, amely szórakoztatóan és gyerekléptékűen mutatja be a belvárost, ám azoknak a felnőtteknek se unalmas, akikek a könyökén jön ki az a városi “szóbeszéd”, hogy az Alagút azért készült, hogy eső esetén legyen hova betolni a Lánchidat.
Az ingyenes Városi Titkos Füzetet mind tartalmi, mind arculati szempontból a családok számára tervezte közösen a BVA Budapesti Városarculati Nonprofit Kft. és a Deák17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galéria. (Fotó: Myreille)
A Városi Tikos Füzetben nincs javasolt útvonal, terek szerint csoportosították a látnivalókat. Talán érdemes a Deák térről indulni, miután a Deák17 galériában felvettük a füzetet, de a legjobb a táskában tartani és olykor-olykor elővenni és újabb belvárosi részeket felfedezni, hiszen hosszan lehet nézelődni a Vörösmarty téren, a Dunakorzón, a pesti rakparton, a Hold utca környékén, a Szabadság téren vagy a Szent István Bazilikánál.
Az egykori Adria Biztosító székháza, később a Le Meridien Hotel, most éppen Ritz-Carlton szobrai. Az épületen 9 szobor látható, mindegyik kezében egy-egy tárgy, amelyek azt jelképezték, milyen károk és balesetek ellen lehetett biztosítást kötni a társaságnál. (Fotó: Myreille)
A háttérben az egykori buszpályaudvar, a mostani Design Terminál, ami ki tudja mi lesz egy év múlva. Előtérben Sztehló Gábor emlékműve, amelyet 2009-ben készített Víg Tamás. De tudod, ki volt Sztehló Gábor? (Fotó: Myreille, 2016)
A füzet könnyen feldolgozható rövid, ám informatív szövegeket tartalmaz. Sok benne a régi kép, amivel könnyű összehasonlítani a jelent vagy megtalálni, mit érdemes egy-egy épületen alaposabban megfigyelni. Az lenne igazán tökéletes, ha app is készülne belőle… (Fotó: Myreille)
A Városi Titkos Füzetből kiderül, kik is voltak a Buchwald nénik, hogy anno mennyiért lehetett leülni a Dunakorzó padjaira, vagy hogyan jött Széchenyi gróf ötlete a Lánchíd megépítésére és mi az a Máriás és hogyan kerül Vörösmarty Mihály szobrára.
A Városi Titkos Füzet nem csak információt közöl, hanem játékra is csábít és “közel” hozza az épített környezetet. A füzet egyik feladata, hogy rajzold (képzeld) tovább a Gödör, ami most már Akvárium egyik lejáratának falán látható Tarczali Dávid beton domborművét. Az pedig már csepp pikantéria, hogy a füzethez mellékelt matricákkal újra lehet tervezni és fásítani a József Nádor teret, de közben az is kiderül, ki is az a nádor. (Fotó: Myreille)
Budapest, Fotó: Myreille, 2016
A Városi Titkos Füzet célja, hogy a családi közös séta során a gyerekek és felnőtt kísérőik többet tudjanak meg Budapestről, és ezt remekül teljesíti is, bár úgy tapasztaltam, hogy az egész füzetet vétek egyetlen napba és sétába sűríteni, legalább 5-6 sétára elegendő információt (és “lépést”) tartalmaz a füzet.
8-10 éves gyerekeknek ajánlott, de rövidebb séták, kisebb gyerekeknek is érdekesek.
Az ingyenes füzeteket a Deák17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galériában vehetitek fel a sétákhoz nyitvatartási időben.