A bazsalikom nevelésnek és szaporításnak egyetlen trükkje: a rendszeres metszés. Hiába lágyszárú, a bazsalikomot metszeni kell!
Tudom, hogy bazsalikomot lehet nevelni magról, de egészen elképesztő bazsalikombokor nevelhető a boltban vásárolt, cserepes bazsalikomból is. Csak metszeni kell.
A bazsalikom tulajdonképpen az a fűszernövény, amely – szó szerint – duplán hálálja meg, ha rendszeresen megkopasztod.
A bazsalikom metszése
A bazsalikom levelei párosával nőnek és ha a talajtól számított első (már nem sziklevél, hanem lomblevél) levélpár fölött vágod le a bazsalikomszárat, akkor a levelek hónaljából két újabb hajtás nő. Majd ha ezeket is visszavágod, akkor azokon is 2-2 új hajtás indul el. Nyár derekára a növény egyre nagyobb és egyre bokrosabb lesz.
A bazsalikomszáron a sziklevél hol leszárad, hol nem, tehát olykor látható, olykor nem. Viszont a sziklevél jóval kisebb és egyszerűbb levél, mint a kifejlett bazsalikomlevél. Metszeni mindig az első, igazi bazsalikomlevélpár fölött kell.
Ha jól érzi magát a bazsalikom – fényből, vízből, tápanyagból bőven jut neki -, akkor már metszés előtt elindulnak a levéltöveknél a hónaljhajtások.
A boltban vásárolt cserepes bazsalikomok megnyúltabbak, mint a magról vetettek, így könnyen előfordulhat, hogy a talajtól számított első levélpár 10 cm magasan van. Ilyenkor nincs mit tenni, nem lehet mélyebben metszeni, csak a levél felett. De aggódni nem kell. A cserépben biztosan vannak alacsonyabb szárak is. Azokat visszametszve azok is bokrosodnak majd.
Hogyan kell a bazsalikomot szüretelni?
A metszés szabálya akkor is fontos, ha ételhez szeretnél bazsalikomot szüretelni. Felhasználáshoz is a talajtól számított első levélpár fölött vágd le a bazsalikomszárat. 2-3 hét múlva pedig újabb adag bazsalikomot szüretelhetsz.
Ha a bazsalikomszáron már 5-8 pár bazsalikomlevél van, akkor érdemes visszametszeni, mert a növény virágzásra törekszik, mi viszont azt szeretnénk, ha nagy zöld lombozatot növesztene.
A leszüretelt bazsalikomot azonnal lehet fogyasztani, le lehet fagyasztani és a levágott szárakkal tovább lehet szaporítani.
Néha érdemes benézni a cserép alá is. Ha a gyökerek kikandikálnak a cserép alján, akkor át kell ültetni az egész növényt egy nagyobb cserépbe.
Ha valamelyik bazsalikomszár elpusztul, el kell távolítani a többi közül.
A bazsalikom szaporítása
A bazsalikom metszés szabályai szerint levágott bazsalikomszárat egy pohár vízbe kell állítani és két hét alatt buja gyökérzetet növeszt.
A meggyökeresedett bazsalikomot be kell ültetni cserépbe és rendszeresen locsolni kell. A bazsalikom szereti a vizet.
Ha a friss növényen megvan a 5-8 levél, vissza kell metszeni.
Gyökereztetett tőnél már nincs “sziklevél” probléma.
A kedvenc bazsalikomos receptjeimet itt találod! De az abszolút favoritom a mozzarella-paradicsom-bazsalikom-olíva olaj saláta mellett a Paradicsomos-bazsalikomos-tejszínes csirke.
Paradicsomos-bazsalikomos-tejszínes csirke
Gyors, finom és megunhatatlan. Csupán 6 hozzávaló – pontosabban körettel együtt 7 hozzávaló – kell hozzá, azonban a végeredmény igazi ízorgia.