Lustaságom miatt megjártam a hadak útját, de most már bőrradírban okosabb és bölcsebb is vagyok.
A bőrradír működési elve egyszerű: mechanikai úton, dörzsöléssel távolítja el a bőr felszínéről a már amúgy is leválni készülő hámsejteket. A tisztítás hatására a bőr azonnal puhább, üdébb és szebb lesz. Bolti és házi készítésű bőrradírok között kerestem a legjobbat.
The Body Shop – Raspberry body scrub
The Body Shop – Raspberry body scrub
Őrülten csábított és remek dolgokat vártam a The Body Shop málnás bőrradírjától, ami állagra és illatra is a legfinomabb málnadzsemekre emlékeztetett. Boldogságom az első használatig tartott, amikor egyértelművé vált, hogy a málnamagok nem a legalkalmasabbak a testradírozásra. Túl nagyok és hiába írják a termékismertetőben, hogy “az apró és finom málnamag-őrlemény segít az elhalt hámsejtek eltávolításában”, annyit értek, mint halottnak a csók. Minimális dörzsölést éreztem, de azt is inkább foltokban, mintha óriási kavicsokat görgetnék magamon. Az ára még akciósan is meglehetősen borsos, 3143 Ft/200 ml.
Alverde – Aprikose Calendula Peeling
Alverde – Aprikose Calendula Peeling
Másodszor szívom meg ezzel a bőrradírral, de az emlékeim csak az első felkenés után jutottak eszembe. Általában bírom az Alverde termékeket, a golyós dezodor évek óta megunhatatlan kedvencem, de akadnak nagy csalódások is. Például ez a bőrradír. Túl kevés benne a szemcse, aminek talán az érzékeny bőrűek örülhetnének, de nekem inkább azt az érzést kelti, hogy egy-egy golyócskát kergetek az arcomon, ami próbálkozik, próbálkozik, de nem jut sok eredményre. Az illatában kifejezetten zavar a körömvirág. Ha jól emlékszem 600 Ft körüli áron vettem, így még kidobni se fáj annyira.Himalaya Herbals – Apricot Scrub
Himalaya Herbals – Apricot Scrub
A bőrradír tesztelés azért kezdődött, mert lusta voltam elkészíteni a házi bőrradíromat, inkább az egyszerűbb úton akartam járni. (Nem lett egyszerűbb.) Amikor az Alverde bőrradírt vettem, nézegettem a Himalaya Herbals barackos bőrradírját is, de végül az ár győzött és először az Alverdét vettem meg. (Igen, meg is bántam.) Pár nappal később 1390 Ft-ért mégis vettem a Himalaya Herbals-t is (ekkor határoztam el, hogy szívásomból okulásomat egy cikkben fogom összefoglalni), ám akkor vertem igazán a képzeletbeli falba a fejemet, amikor elkezdtem használni. A Trabant után beültem egy Porsche-ba. Sűrű, krémes állag, sok, sok apró magocska, kellemesen tisztít és masszíroz. Éppen olyan, mint anno a St. Ives barackos bőrradírja, amiért rajongtam. Öröm használni az arcon és az egész testen. Egységára drágább, mint a The Body Shop málnás testradírjának, de sokkal kevesebb kell belőle és annyira jó, hogy minden fillérjét megéri, ráadásul a kisebb kiszerelés miatt nem fáj annyira kifizetni.
Lush – Ocean salt – öntartósító
Lush – Ocean Salt – Öntartósító formában is készül
A fiam segítségére lenne szükségem, hogy újabb autós hasonlattal éljek, mert a Lush Ocean Salt arc- és testradírja egyszerűen fenomenális. Citromos, üdítő az illata, az összetevőiről pedig azt kell tudni, hogy “vodkában pácolt zöldcitrom, grapefruit, kétféle tengeri só valamint avokádóvaj, kókuszolaj és tengeri alga kivonat kerül ebbe a vérpezsdítő bőrradírba. Nagyon hasonlít az otthon készített bőrradírra, csak annál krémesebb, vastagabb. Valahogy úgy, hogy mindenki tud csokitortát sütni otthon, de amikor egy igazán jó cukrász remekművéből eszik, érzi a különbséget. 6190 Ft-ba kerül 250 g, amivel a legdrágábbnak számít a kipróbált bőrradírok között – igen, az összehasonlításnál figyeltem a ml és gramm átváltására is -, viszont kevés kell belőle, hatékony és hosszú ideig elég.
Házi készítésű bőrradír
Házi készítésű bőrradír/Fotó: Myreille
Megint bebizonyosodott, hogy a lustaság nem kifizetendő, mert fillérekből két pillanat alatt össze lehet keverni a világ legjobb bőrradírját, és csupán tengeri só és olaj kell hozzá. Ennél természetesebb, egyszerűbb és olcsóbb kozmetikum nincs is a világon, amit ráadásul úgy illatosítunk, fűszerezünk, ahogy kedvünk tartja. Használható az arcon és a testen egyaránt, remekül radíroz és kellemesen masszíroz. Hátránya, hogyha túl hosszú ideig (értsd: több hónapig) csak áll a fürdőszoba polcon egy nem túl jól záródó tégelyben, akkor büdös-avas szaga lesz. Mivel minden kozmetikumnak van szavatossági ideje, így ez annyira nem meglepő, illetve nem kell nagy adagokat bekeverni. 4-5 evőkanálnyi, finom tengeri sóhoz érdemes tartani az arányokat.
Tanulság, amit már mindenki tudott a cikk legelején is: a házi készítésű bőrradír tökéletesen megfelel a célnak, ár/érték arányban verhetetlen. Ám az is az igazság része, hogy krémes állaguk, gazdag összetételük miatt örömmel használom el a Lush és a Himalaya Herbals bőrradírokat is.