Reggel előkészítem 20 perc alatt, 3 órán át dolgozik a sütő, majd tálalom a világ legfinomabb babos ételét.
Tisztázzuk a legelején. Ez az étel lehetne sólet, ha több ponton nem szegném meg a hagyományokat. De megszegem, tehát amiről mesélni fogok most az a
Tarjával sült bab
Hozzávalók: 30 dkg bab (vörös vesebab, apró fehérbab, óriási fehérbab, tarkabab, menyecskebab vegyesen) 10 dkg gersli 2 fej vöröshagyma 5-6 levél babérlevél 30 dkg füstölt tarja 70 dkg csont nélküli tarja őrölt fekete bors só
Előző este a babokat bő vízben beáztatom. Működne a dolog áztatás nélkül is, de akkor 3 órával tovább tartana az étel elkészítése, illetve nincs olyan nagy edényem, amibe elférne az a rengeteg víz, amire a babnak szüksége van és a teteje könnyen ropogós maradna. Próbáltam. Az áztatás jobb módszer.
A sült babos ételeknek nagyon jót tesz, ha többféle babból készülnek. Mostanság vörös vesebab, apró fehérbab, óriási fehérbab, tarkabab, menyecskebab van itthon, de gyerekkorom óta szeretem a virágbabot is, ha lehetőség van rá, abból is érdemes beletenni.
Másnap reggel: A babról leöntöm az áztatóvizet.
A hagymát apróra vágom.
A babot összekeverem a hagymával, őrölt fekete borssal, pirospaprikával és a gerslivel.
Egy nagy tűzálló tál aljára terítem. A füstölt tarját 4 darabba vágom és a babok közé ejtem, akárcsak a babérleveleket.
A csont nélküli tarját annyi vastag szeletre vágom (nálam 6 a bűvös szám), amivel a be tudom takarni a bab tetejét. A hús tetejét picit megsózom.
Az edényt feltöltöm vízzel, amennyire lehet lepje el a tarja szeleteket is. A jénaira ráteszem a tetejét és 180 fokra előmelegített sütőben 3 óráig sütöm.
Jó másfél óra múlva nézek rá először és 2 óra után, ha kell (általában kell) forralt vízzel pótlom a vizet és ilyenkor a tarjaszeleteket is átforgatom a tetején.
3 óra alatt a babok és a hús megpuhul. A gersli pedig felszívja a füstös, hagymás szaftot.