Minden reggel kell egy kis finomság, ami az egész napot beragyogja! Ezek az egyszerű, de desszertnek is beillő epres reggelik a kedvenceim.
Az eperről
A reggelikben felhasznált (éppen ezért a fotókon szereplő) epreket a kertünkben szedtem. Jelenleg a legtöbb epertövünk korai, “kis semmi” fajta, de már megvan, hogy ősszel, melyik tő csihatagjaival (az indán elfutott fiakkal) fogom megújítani.
Általában este szoktam epret szedni, egy jó adagot megeszünk frissen, majd a maradékot kevés cukorral a hűtőbe teszem és másnap ez kerül a reggelibe.
1. Chia puding eperrel
Chia puding
A chia pudingra bejáratott receptem van, ezt szoktam különböző módon ízesíteni. Ami fontos, hogy napi 15 gramm „chia magnál” nem ajánlatos többet fogyasztani, ezért kimértem az egyik evőkanál mérőkanalamat, amivel 2 kanálnyi chia éppen 15 g. Arra is szoktam figyelni, hogy bár nagyon szeretjük és minden nap meg tudnánk enni, nem eszünk minden nap chia pudingot.
Hozzávalók: 2 evőkanál (13-15 g) chiamag 1/2 cup tej (1-1,2 dl) tej (lehet állati és lehet növényi tej is)
Este, hogy másnap reggelre tökéletes legyen ez zárható üvegbe összeöntöm a chiamagot és a tejet. Én tehéntejet használok, de növényi eredetű tejekkel is működik. Megkeverem. Hagyom 2-3 percig állni, újra összekeverem, rácsavarom az üvegre a tetejét és beteszem a hűtőbe.
Cukort nem teszek a chia pudingba, nekem éppen elég édes és ha este szedtem az epret (és általában este szedem), akkor a megtisztított eperre szoktam kevés cukrot tenni, jobb, ha így áll, mint üresen.
Másnap ráteszem a pudingra az epret és már lehet is enni.
Amúgy a chia pudingot nem csak eperrel szeretem, hanem szinte bármilyen gyümölccsel – ananásszal, banánnal, málnával, ribizlivel, szederrel, meggyel, sárga- és őszibarackkal.
Zsombi kedvenc chia pudingja
Zsombinak kakaós chia pudingot szoktam csinálni. Kimérem a chiamagot és a tejet, és teszek még hozzá 2 teáskanálnyit a házi cukrozott kakaóporból. Innentől ugyanaz a mutatvány. Kétszer keverem 2-3 perc eltéréssel, majd mehet a hűtőbe, reggel pedig meg lehet pakolni gyümölccsel.
2. Eper banánnal és lenmaggal
Az eper-banán páros minden körülmény között hibátlan, de én meg szoktam fejelni vagy lenmaggal, vagy pirított, durvára darabolt mandulával.
3. Joghurtkrém eperrel
Az eper natúr joghurttal igen klasszikus reggeli és nem is nagyon lehet ráunni az eperszezonban. A joghurtkrém eperrel ugyanezt az ízvilágot hozza, csak desszertesebb formában.
A labneh (vagy labna) technikával készítem a joghurtkrémet. A görög joghurtot egy szövettel kibélelt szűrőbe öntöm és egy éjszakát hagyom csöpögni. Nem ízesítem se sósra, se édesre.
Másnap a joghurtkrémet tárolódobozba teszem és abból adagolok kis gombócokat az eperhez.
400 g joghurtból készített joghurtkrém 4 adag eperhez elég. A joghurtkrém 1-2 napig hűtőben eltartható.
Persze, ezt a receptet is lehet tovább fűzni: megcsorgatni mézzel, megszórni pirított magokkal, az eper mellé más gyümölcsöt is tenni stb.
Az epres reggelik Zsombit is megihlették, ezért egyik nap csináltunk egy közös képet az epres reggelijeinkről:
Még több epres receptet itt találsz! Anno a Nyári álom anyukám szülinapjára készült, annyira szerette, hogy a napokban is emlegette.