Almavajat, azaz apple buttert egy londoni piacon kóstoltam először, de még akkor is kerestem benne a trükköt, vagyis a vajat.
Az almavajban nincsen vaj: habkönnyű almalekvár/Fotó: Vidra
Aztán kiderült persze, hogy csak az állaga miatt hívják így ezt a krémes-habos finomságot – a hollandok hasonló szósza almahab néven fut.
Bármilyen alma megfelel hozzá (egyébként a recept körtével is működik), viszont a gyümölcs eredeti íze nagyban befolyásolja, hogy mennyi cukrot kíván. Az elkészítésben csak egyetlen kicsit macerásabb fázis van, de a hűvös őszi-téli napokon már senki sem fogja bánni, hogy belevágott (én idén már a harmadik adagot készítem, és bőven van még almám).
Alma és fahéj: készül az almavaj, az apple butter/Fotó: Vidra
Almavaj, azaz apple butter/Fotó: Vidra
Hozzávalók:
2-2,5 kiló alma
20-30 deka cukor (almától és ízléstől függően)
2 teáskanál őrölt fahéj
1/2 teáskanál őrölt szegfűszeg
csipetnyi só
1 citrom leve és héja (vagy fél deci citromlé)
1 csésze (2,4 dl) almaecet
2 csésze víz
A megmosott almából kivágom az esetleges hibás részeket, aztán úgy, ahogy van, héjjal, maggal, magházzal együtt feldarabolom, és az almaecetes-vizes keverékben kb. 20 perc alatt puhára főzöm. Jön a könnyű rész: az egészet botmixerrel pépesítem. Jön a nehezebb rész: az egészet még átfinomítom a tekerős paradicsompasszírozón (végtelen türelműek szűrőn is megpróbálhatják). A selymes, könnyű péphez hozzáadom a cukrot, csipet sót és a fűszereket, majd kis lángon, sűrűn kevergetve, vasfazékban nagyjából 45 perc alatt kész: a normál lekvárnál könnyebb, habosabb állagú lesz.
A többi a lekvároknál szokásos eljárás: az almavaj forrón megy a 110%-ban tisztára mosott üvegekbe, 5 percre fejtetőre állítom őket, aztán 1-2 napig pokrócba bugyolálva pihenhetnek. Aki hosszabb távra tervez és nagyobb biztonságra törekszik, a kupak alá tehet két celofán közé szórva tartósítót is.
Önmagában, vajas kalácsra kenve, keksszel és piskótával könnyű desszertnek való, ráadásul sült húsok mellé is nagyon jól passzol.