Vácon gyönyörű a Duna-part, itt látható az ország egyetlen Diadalíve, de most a városnak arról az arcáról mesélek, amely kibillent, felkavar, elképeszt és lenyűgöz. Modern Művészeti Gyűjtemény (Vác, Káptalan u. 16.) A Káptalan utca egyike azoknak a Váci utcáknak, amelyek bájosan régiek, hangulatosak, amelyeken akkor is lassít az ember lánya, ha éppen átszalad rajta – mondjuk a piacra. A Modern Művészeti Gyűjtemény bejárata nem is sejteti, hogy milyen intenzív és felkavaró élmény vár bent a látogatóra. Papp László negyven éve gyűjti a kortárs festményeket és grafikákat. A falak zsúfoltak és az élmények úgy hullanak a szemre és a szívre, mint a záporeső. A bejáratnál Scholz Erik festményei foglalnak el egy egész falat és fejemben egyre csak lüktetett az a gondolta, hogy kiállítótér kellene ide jó szellős terekkel, hogy legyen ideje a felkavarodásnak és a csitulásnak. Amikor Scholz kikerült a főiskoláról, a magyar művészetkritikusok azt mondták róla, hogy nem tud festeni, elment Párizsba és ott azonnal ünnepelt festő lett. A gyűjteményben külön fal jutott Tóth Ernő szatirikus világának – a festmények mellett a viaszveszejtéses technikával készült szobrokat is lehet látni – és Szabó Vladimír olajfestményeinek és grafikáinak. De itt láthatóak Matuska Szilveszter váci börtönben készült festményei és a fiam egyik kedvenc verses meséjéhez – Zelk Zoltán: A három nyúl-hoz készített Szalma Edit illusztrációk. De látható még itt Józsa János teljes életműve, Dombay Lelly, Orvos András, Cs. Nagy András, Monos József, Gáal Imre, Markó Erzsébet, Mizser Pál, Koltai Gábor, Németh Árpád festményei is.
Memento Mori (Vác, Március 15. tér 19.)
1994 őszén fedeztek a Fehérek temploma (Domonkos templom) felújítása során a régi templomtorony alatt feltártak egy közösségi kriptát, amely 262 koporsót rejtett. A több mint két évszázadig lezárt kriptában olyan mikroklíma alakult ki, amely megőrizte a gazdagon festett fa koporsókat és mumifikálta a halottakat. A “váci múmiák” 3 kivételével Budapestre a Természettudományi Múzeumba kerültek, azonban a díszes koporsók az egyik főtér alatti kőpincébe kerültek kiállításra. A kriptából származó, többségében többségében a 18. századi temetési kellékek – rózsafüzérek, feszületek, szentképek, érmek, skapulárék – szintén a kiállítás részeként tekinthetőek meg. Nem vágytam koporsókat nézegetni, de kár lett volna kihagyni. A kriptát – a koporsókra írt évszámok alapján 1731-1801 között használták – és a koporsókon látható Krisztus-ábrázolások, koponyák és elfújt gyertyák a korabeli emberek vallási világképéről és halálhoz való viszonyukról mesélnek. A koporsók szépek, művészien kidolgozottak, szeretettel, nagy gonddal készültek.
Sajdik Ferenc gyűjtemény (Március 15. tér 20.)
Pom Pom, Gombóc Artúr, a nagy Ho-ho-horgász és számtalan Ludas Matyi karikatúra. Sajdik világa egyedi és összetéveszthetetlen. Ennek a gyűjteménynek is járna egy hatalmas kiállítótér, de így zsúfoltan is felejthetetlen.
Közvetlenül a Sajdik gyűjtemény mellett található a Borgyűjtemény, illetve előtte a Curia Borház jurtája, ahol az Adventi időszakban forralt bort készítenek. (Gyerekeknek és alkoholt nem fogyasztó felnőtteknek bababor is kínálnak.) A jurta nem csak érdekesség, kellemes melegedő, de rendhagyó időutazás is. Pannónia-ház – Váci Művészeti Gyűjtemény (Köztársaság u. 19.) Az udvaron Vertel Andrea Tündérkertje éles ellentétben áll Gádor István geometrikus kerámiáival, de jól megférnek egymás mellett, akárcsak az épületben Hincz Gyula alkotásai, az öntöttvas-gyűjtemény, Váczi György könyvkötő mester és Haraszti Béla cukrászmester életmű kiállítása, valamint Gádor István páratlan kerámiái. Hincz Gyula kétszeres Kossuth-díjas festőművész páratlan hagyatéka látható a falakon a ház folyosóin, a lépcsőházában, a házasságkötő teremben és nagytermében. Hincz egyszerre volt festő, grafikus, keramikus, illusztrátor, szobrász. 107 alkotását adományozta Vác városának és ezek láthatóak a Pannónia házban. Művei színesek, optimisták és lehengerlőek. A Hincz festmények annyira átütőek, hogy a durván szocreál barna-narnacs színekben úszó házasságkötő termet is különlegessé tudják tenni. Gádor István “lóvasúttal ment a műhelyébe” és közben ő lett a modern magyar kerámia megteremtője. Az életművét bemutató kiállítás hatalmas és sokszínű. A hatalmas kültéri szobrok mellett, falakat borítanak be a tányérok, faldíszek. A gyűjtemények látogathatósága és további hasznos információk a Váci Turinform weboldalán találhatóak.