Gyerekjátékból országimázs.
A pirosra festett faló, a dalahäst az 1939-es világkiállítás óta Svédország és Dalarna tartomány jelképe.
Régen, a história szerint, Dalarna tartományban a bányászok a téli estéket fafaragással ütötték el és valamiért – talán azért, mert nem akadt arrafelé sok zsiráf – lovakat faragtak. A faragáshoz csak kést használtak. Más magyarázatok szerint azért éppen lovat faragtak, mert a ló volt a legértékesebb haszonállat számukra. Kezdetben a gyerekek játszottak a fa lovakkal, amelyeket a hajdani hobbiszobrászok pirosra festették és díszesen felszerszámoztak. Az élénkpiros lovak faragási stílusa és színe mellett jellemző a cirádás – kurbitsnak nevezett mintával festett – lószerszám, amely fehér, zöld, sárga, kék vagy szürke. (A tartományon belül egyes tájegységeken kéket, máshol szürkét használnak.) Idővel a piros falovakat elkezdték más árukra cserélni és ajándékozni-árulni az arra vetődött korabeli “turistáknak”. Bejött a dolog, mára iparággá nőtte ki magát a dalahäst készítés, és veszi mindenki, hiszen szuvenír Svédországból.
A piros dalahäst nemzetközi népszerűségre akkor tett szert, amikor az 1939-es világkiállításon a svéd pavilon előtt egy hatalmas dalahäst állt.
Nils Olsson Hemsöjd az egyik legrégebbi műhely, ahol kézműves technikával, autentikus dalahäst készül, viszont készülnek itt világoskék és halvány rózsaszín valamit tarka falovak is.Avestaban áll a világ legnagyobb, 13 m magas dalahästje, és a piros ló motívuma megjelenik – karácsonyfadísztől a konyharuháig – mindenen, de foglalkoztatja a kortárs svéd designereket is.
The Mayberry Sparrow shop>>