Az alap dresszing, a vinaigrette alapszabálya, hogy 3 egység olajhoz 1 egység ecetet kell adni. Minden más ízlés és hangulat kérdése.
“A salátaöntet készítéséhez négy ember kell: egy filozófus, aki sót, egy zsugori, aki az ecetet, egy tékozló, aki az olajat adja hozzá, és végül egy művész, aki mindezt összekeveri.”
Az idézetet a jegyzeteim között találtam – pontosan a szakácsfüzetem elején és állítólag egy firenzei mondás, sajnos forrásmegjelölés nélkül írtam fel -, közvetlenül a Maupassant idézet alatt, miszerint “Csak a balgák nem ínyencek.”
Az alap dresszing, a vinaigrette alapszabálya
Az alap dresszing, a vinaigrette alapszabálya, hogy 3 egység olajhoz 1 egység ecetet kell adni, majd mehet bele egy csipet só és néhány tekerés bors.
Az öntetet alaposan, fehéredésig kell keverni, de sokkal egyszerűbb a hozzávalókeat egy befőttesüvegbe önteni, lezárni és összerázni.
Ha túl sok lett a vinaigrette, akkor a befőttesüveget elég visszazárni és a dresszing a hűtőben pár napig tárolható. A hozzávalók hajlamosak szétválni, ilyenkor egy újabb alapos rázás szükséges.
Vinaigrette receptvariációk
Salátaöntetekhez érdemes jó minőségű olajokat és eceteket beszerezni: dióolaj, szezámolaj, cédrusolaj, málna balzsamecet, mézes balzsamecet, birsalma balzsamecet, Aceto Balsamico di Modena stb. Az olaj és az ecet íze gyakran nem is kíván egyéb fűszert csak egy csipet sót.
Az ecet helyettesíthető frissen facsart citromlével is.
A vinaigrette színe elsősorban az olaj és az ecet színétől függ.
A vinaigrette bátran fűszerezhető chilivel, fokhagymával, kakukkfűvel, mustárral…
Balzsamos vinaigrette
A kedvenc salátaöntetem igen puritán.
Hozzávalók: 3 egység extra szűz olíva olaj 1 egység balzsamecet 1 csipet só 2 “tekerés” bors csipet chili
Egy kisebb befőttes üvegbe öntöm az olajat, a balzsamecetet és a sót. Alaposan összerázom, fűszerezem, összekverem, majd a salátára öntöm.
Az öntet hátránya, hogy nem aranysárga a színe, hanem barnás. Viszont annyira finom jégsalátával, hogy nekem a_tökéletes kaja.
La vinaigrette
Hozzávalók: olíva olaj fehér borecet só dijoni mustár fokhagyma hagyma bors
A franciás vinaigrettebe a 3 rész olíva olaj (mondjuk 6 evőkanál) és 1 rész (akkor 2 evőkanál) fehér boreceten és a csipetnyi són kívül kerül még 1 tk dijoni mustár, 1 kis gerezd zúzott fokhagyma (vagy apróra vágott enyhe hagyma (shalott, újhagyma), őrölt bors is.
Alaposan össze kell keverni és mehet a salátára. (A salátába meg mehet mindenféle salátalevél a kesernyésebb endíviától a ropogós jégsalátán át az aromás ruccoláig és madársalátáig, vékonyra szeletelt sárgarépa, zeller, paradicsom, paprika, de akár sajt is.)
Joghurtos, chilis, citromos vinaigrette
Az alap olajos-ecetes keveréket szinte bármilyen módon lehet variálni. Mehet bele mindenféle fűszer: chili, kakukkfű, metélőhagyma, koriander, petrezselyem stb., de akár méz, szardella vagy joghurt is. Bár olykor csak elkeverem a joghurtot sóval, borssal, pár csepp citromlével, friss zöld fűszerrel.
Ha a fokhagymás-olíva olajos-balzsamecetes vinaigrette-et összekeverem apróra vágott paradicsommal, akkor kész is az feltét a bruschetta-hoz, már csak kenyeret kell piríteni, de ugyanez a fokhagymás-olíva olajos-balzsamecetes vinaigrett öntet mehet a panzanella salátára is.
Panzanella, az egyik legfinomabb nyári kaja
Az toszkán kenyérsaláta, azaz a panzanella valódi ízorgia, ráadásul egyszerre ropogós és krémes, zöldséges és tartalmas. Egyszerű és nagyszerű.